Ptačí sněm - projektová dopoledne.
Neobvyklé podmínky školního provozu od 25. 5. mají své problémy, ale naštěstí i výhody. Dětí je ve třídách přibližně 11 až 14, a protože se nevyučuje přesně podle rozvrhu, nabízí se čas pro méně obvyklé činnosti, jako je například celodopolední projekt dramatické výchovy, spojené s výtvarnými aktivitami, tvůrčím psaním a přírodovědou.
Pracovali jsme s knihou Petra Síse Ptačí sněm. Výstavu Sýsovy tvorby děti navštívily v únoru 2020 v holešovickém DOXu. Příběh vychází ze středověkého perského eposu. Jedná se o nadčasově aktuální metaforické zobrazení lidské společnosti. Ptáci, na něž doléhají problémy a neuspokojivý stav světa, se pod vedením odvážného a zcestovalého dudka vydají na cestu k bájné hoře Kaf, kde údajně sídlí král Símorgh, který zná odpověď na všechny otázky. U něho ptáci touží najít řešení svých trápení. Někteří z ale o smyslu cesty z různých důvodů předem pochybují, nebo se jí obávají. Sedm údolí, která představují jednotlivé stupně duchovního růstu, nakonec překoná jen třicet ptáků. Na hoře Kaf se jim odhalí překvapivé zjištění. Jméno Símorgh znamená ve staré perštině "třicet ptáků", a místo vševědoucího krále se v cíli cesty ocitají duchovně obohacení ptáci, kteří se v tu chvíli sami stanou králem Símorghem.
Kromě praktických znalostí o ptactvu (např. při společném vytváření abecedně seřazeného ptačího sněmu) děti projevily i svou představivost a schopnost metaforického uvažování. Malovaly skutečné i vymyšlené druhy ptactva, podávaly o nich v roli přírodovědců ostatním zajímavé informace, později vytvářely názvy sedmi údolí, která ptáci musí překonat, a nakonec se staly autory a veřejnými interprety "deníkových záznamů" o všem radostném i obtížném, co jednotlivé ptáky na cestě potkalo.
Daniel Razím